Adaptacja organizmu

Wykonywanie ruchu, spalanie kalorii, przetwarzanie informacji, przekazywanie informacji i każda inna chemiczna bądź biochemiczna reakcja organizmu podlega adaptacji.

Adaptacją może być zmniejszanie się ilości spalanych kalorii podczas wykonywania danego wysiłku. Na przykład:
Osoba początkująca która biega 10 km w ciągu 60 minut spali więcej kalorii niż osoba z wyższym stażem, która pokona taki sam odcinek w ciągu tego samego czasu.

Zachodzi adaptacja, na jakim tle?

Wysiłek aerobowy – tlenowy. Rozwijają się enzymy odpowiadające za wytwarzanie energii z udziałem tlenu, wzrasta ilość organelli wspomagających ten proces, wzrasta ilość kapilarów, następuje tak zwana kapilaryzacja, rozrasta się mięsień sercowy dzięki czemu skurcze są mocniejsze…

Rozwija się również tak zwana pamięć mięśniowa. Wykonywanie danego ruchu przez cały czas wprowadza, że organizm zapamiętuje go a kolejne wykonanie ruchu jest już wykonywane przez nas bez problemu, dzięki układzie piramidowym który należy do układu nerwowego. Jazda na rowerze wymaga nauki, podczas gdy się uczyłeś jazdy intensywnie pracował układ pozapiramidowy. Jednak z czasem wykonywanie takiego ruchu jak trzymanie kontroli, trzymanie i kierowanie kierownicą, pedałowanie staje się bezproblemowe i praca przechodzi na układ piramidowy.

Do czego zmierzam:
Rzadko kiedy staje się, że ludzie podchodzą do kulturystyki na poważnie. Niektórzy ulegają oświeceniu i żałują ale to również nie liczni. Nie którzy logicznie myśląc już sami wyciągneli wnioski z tego co napisałem. Ze strony treningu, adaptacja organizmu zachodzi również na tle mięśniowego ruchu. Dlatego wykonywanie ćwiczeń z mała ilością ciężaru bądź nawet z samym gryfem, hantlą poprawnie technicznie pomoże nauczyć Cię wykonywania poprawnie ćwiczeń a w przyszłości pomoże Ci stymulować odpowiednio dane grupy mięśniowe, włókna, głowy poszczególnych mięśni oraz zminimalizuje znacznie ryzyko kontuzji. W przeciwnym razie, jeśli na siłownię przychodzi amator myśląc, że zwróci uwagę na siebie od razu nakładając na sztangę ilość kg które ledwo podnosi popełnia duży błąd, którego konsekwencji chyba nie muszę wypisywać.

Jeśli jesteś początkujący i masz zamiar zapisać się na siłownie za tydzień, dwa bądź jakiś czas możesz śmiało rozpocząć przygotowania do treningu trenując izometrycznie w domu, rozciągając się, poszerzając informację na temat kulturystyki. Odpowiednia technika odgrywa bardzo ważną rolę.

MImo tego, że to dział trening opisze jak to wygląda z punktu widzenia metabolizmu organizmu przy diecie. Jedząc x kalorii organizm przystosowuje się do tego zmieniając ilość poszczególnych enzymów, wzmagając bądź obniżając reakcję organizmu na składniki żywności czy ogółem żywność i wiele innych. Przykładem mogą być tutaj ludzie z obozów pracy, jedli Oni komicznie niskie ilości kalorii mimo tego przeżywali przez jakiś dłuższy czas, dzięki adaptacji organizmu. Również chyba za najlepszy przykład można podać osoby odchudzające się jedzące po 1000kcal w diecie a mimo tego waga czy ilość tkanki tłuszczowej nie zmienia się.

Z punktu widzenia treningu należy zadbać o odpowiednią technikę, nie pisałem o ciężarach – wiadomo, że należy je zwiększać gdyż organizm się adaptuje i nie reaguje na bodziec jakim jest trening (brak przyrostów).

Z dietą należy „kombinować” jaka ilość białka/tłuszczy/ww działa na nas, jakie ilości kalorii i kiedy są dla nas najlepsze itp.

Mam nadzieję że coś wnosi ten artykuł i uświadomi nie którym jaki popełniają błąd.

Jeden komentarz do “Adaptacja organizmu”

Dodaj komentarz