Często się nie zauważa tego co jest obok nas, co zapomina się o tym. Jeżeli czegoś mamy w dostatku, to nie zwracamy na to uwagi. A czasami jest to niezbędne, a również niedoceniane.
Artykuł odnosi się o wodzie, mamy ją w kranach, w sklepach. Możemy w każdej chwili nalać sobie do szklanki dowolną jej ilość. Nagminnie pisane jest w artykułach przeznaczonych dla początkujących, by spożywali dziennie wody mineralne w ilościach kilku litrów. Jednak, niestety nie każdy się do tego stosuje. Może warto zacząć?
Woda jest podstawowym składnikiem nieorganicznym każdego organizmu. Znajduje się w dużej ilości w limfie oraz osoczu krwi (<90%). Najmniejsze ilości jej znajdują się w kościach, zębach, tkance tłuszczowej (>20%).
Płyn ten jest głównym środowiskiem procesów chemicznych zachodzących w naszym organizmie. Dzięki charakterystycznej budowie chemicznej woda jest najlepszym rozpuszczalnikiem na ziemi. Przenoszenie białek do budowy mięśni, rozprowadzanie tlenu, dla utrzymania komórek przy życiu, transport hormonów toksyn do miejsca ich neutralizacji umożliwia woda, uniwersalny rozpuszczalnik. Woda zlokalizowana w płynie zewnątrzkomórkowym jak również wewnątrzkomórkowym warunkuje jędrność komórki (turgor). Woda odpowiada za regulację temperatury organizmu, o czym za chwilę.
Gdy chodziłem na siłownię, prawie każda osoba z ćwiczących posiadała butelkę wody. Jednak nie raz słyszymy, nie pij w trakcie treningu bo coś tam. Akurat w miejscu ‚bo coś tam’ ja usłyszałem od pewnej osoby „trawienie”. Heh, nic się nie trawi, bo nie ma co się trawić. Trawienie to rozpad produktu na mniejsze cząsteczki, w których postaci może zostać wchłonięty przez komórki nabłonka jelita cienkiego. Woda się nie trawi, bo nie ma co się trawić – nie ma kalorii. Nie ma białka, tłuszczy, węglowodanów. Woda przechodzi bez problemu. To tak jak motor (woda) przejeżdża sobie między samochodami (samochody to np. kurczaki, ryż = kalorie). Wodę należy pić w trakcie treningów, lecz umiejętnie. Nie pijemy na raz dużej ilości wody, zaś spokojnie co chwilę małymi łyczkami.
Podczas treningu organizm jest zmuszony do większej pracy mięśniowej. Zwiększona ilość spalanych kalorii wiąże się ze wzrostem temperatury ciała. Organizm odpowiednio funkcjonuje w temperaturze 36,6 stopni C. Jednym z mechanizmów, służących do obniżania temperatury ciała jest wydzielanie potu. Woda wydostająca się na powierzchnię skóry przez gruczoły potowe. Woda ta pod wpływem temperatury ciała paruje z niej zabierając jednocześnie ciepło (energię). Chinese to English phrases . Głównym składnikiem potu jest woda, pochodząca z przestrzeni międzykomórkowych. Ubytek płynu z tego miejsca powoduje wzrost ciśnienia osmotycznego (różnica stężeń między obszarem wewnątrzkomórkowej i zewnątrzkomórkowym). Jak wielu się w tej chwili domyśliło, dochodzi do jego wyrównania (tak również zachodzi wchłanianie w układzie trawiennym, dlatego ważne jest picie izotoników) przez przenika wody wewnątrzkomórkowej do przestrzeni zewnątrzkomórkowej.
Spadek ilości wody w komórce powoduje odwodnienie komórki. Gdy grasz w piłkę z kolegami, harujesz bez opamiętania na siłowni i czujesz suchość w ustach, pragnienie – to już będziesz wiedział, że doszło do odwodnienia komórki. Odwodnienie komórki organizm jednak zauważa, próbuje wyrównać znów różnice stężeń przez przenikanie części osocza do komórki. Skutki tego jak również zobrazowanie tego co opisałem znajdziecie na grafie.
W trakcie przemian chemicznych zachodzących w naszym organizmie powstają różne produkty przemiany materii, jedne organizm potrzebuje, inne zaś muszą zostać wydalone na zewnątrz przez układ oddechowy (płuca:co2, h2o), moczowy (metabolity itd.), nie które przez skórę, a nie które w żółci przez defakację. Są to drogi, dzięki którymi organizm pozbywa się toksyn z organizmu. Nerki odpowiadają za tworzenie moczu oraz wydalanie go. Mocz magazynowany jest w pęcherzu moczowym. Jego pojemność wynosi 500ml i w zasadzie, u zdrowego człowieka zapełnienie jego połowy już daje sygnał dla mózgu, że trzeba go wydalić (chce nam się sikać). Tworzenie moczu zachodzi w tak zwanych kłębuszkach nerkowych. Jeżeli ilość wody będzie niska, kłębuszki będą ciężej pracowały, by mocz był bardziej gęsty, co umożliwi zachowanie większej ilości wody w organizmie. Jest to możliwe dzięki wazopresynie (ADH).
Ok. dobrze, wiemy co się dzieje jeżeli dochodzi do odwodnienie, jak organizm sobie z tym radzi. Więc jak należy uzupełniać jej braki? Wcześniej napisałem, że do wchłaniania również zachodzi na zasadzie osmozy. Tak, dlatego najlepszym wyjściem w czasie treningów będzie spożywanie napoi izotonicznych. O czym przedstawia graf poniżej.
W ciągu dnia zaś możemy pić wody mineralne, nie gazowane. Gaz znajdujący się w wodzie to dwutlenek węgla. Jedynym uzasadnieniem picia wody gazowanej jest czas po treningu, gdzie dzięki działaniu diuretycznemu ‚zmuszamy’ organizm do wydalenia uryny, a w niej toksyn. Czyli w tym momencie woda może mieć działanie detoksykacyjne. W ciągu dnia już co innego, szczególnie przed jedzeniem, wypicie wody gazowanej może powodować zahamowanie uczucia głodu, a nawet zmniejszyć apetyt. Jest to uwarunkowane tym, że CO2 znajdujący się w wodzie powoduje rozciągniecie ścian żołądka, co daje uczucie sytości. Nie raz zapewne, jak byłeś młody/a po bieganiu złapałeś butelkę gazowaną i jednym łykiem wciągnąłeś/aś w siebie pół butelki. No tak, uczucie ciężkości, ale trudności również z oddychaniem. Rozepchany żołądek powoduje nacisk na przeponę, co właśnie może powodować problemy z oddychaniem. Podobnie jest u osób chorych na bulimię, w czasie wilczego głodu też często mówią, że ciężko im oddychać… Ale nie schodźmy z tematu. Czas na jakieś podsumowanie.
Wnioski:
– Należy zadbać o odpowiednią ilość i jakość wypijanej wody.
– Napoje zimne dodatkowo mogą pomóc w obronie przed jego przegrzaniem.
– Napoje izotoniczne mają taką przewagę nad innymi, że wchłaniają się stale i nie powodują zaburzeń ciśnień osmotycznych.
-W profilaktyce układu krwionośnego, moczowego oraz profilaktyce serca powinno się zadbać o stałe uzupełnianie płynów w organizmie w trakcie wysiłku fizycznego.
Artykuł głównie opracowany na podstawie artykułu D.Szukały apz.pl „Woda i elektrolity”
Dopisałem troszkę wiadomości, troszkę zmieniłem, dorobiłem grafikę. Mam nadzieję, że się podobało.
Pozdrawiam.
Ciekawy art i skladnie napisany;)
Dzięki,
Mam nadzieję, że następne artykuły również takie będą.
Pozdrawiam.